Connect with us

Hi, what are you looking for?

Galeriler

Mısır Dışında İnşa Edilmiş Muhteşem Piramitler

Mısır Dışında İnşa Edilmiş Muhteşem Piramitler Piramitler dendiğinde akılları anında Mısır gelir. Sonuçta, en ünlü piramitler Mısır’dadır. Bununla birlikte, muhteşem piramitlere sahip olan Mısır, bu konuda yalnız değil. Buna benzer antik yapılar tüm dünyada inşa edilmiş: Asya, Amerika ve hatta Avrupa’da bulunabilecek şaşırtıcı örnekleri var. Nubai Piramitleri Nubiler yada Nubailer olarak bilinen bu halk tarafından yapılan piramitler Mısır’dan […]

Mısır Dışında İnşa Edilmiş Muhteşem Piramitler

Piramitler dendiğinde akılları anında Mısır gelir. Sonuçta, en ünlü piramitler Mısır’dadır. Bununla birlikte, muhteşem piramitlere sahip olan Mısır, bu konuda yalnız değil. Buna benzer antik yapılar tüm dünyada inşa edilmiş: Asya, Amerika ve hatta Avrupa’da bulunabilecek şaşırtıcı örnekleri var.

Nubai Piramitleri

El-Kurru mezarlığındaki piramitler

Nubiler yada Nubailer olarak bilinen bu halk tarafından yapılan piramitler Mısır’dan çok uzakta değil. Aslında Mısır’ın güney komşusu Sudan’da. Bu bölge bir zamanlar, Kush Krallığı tarafından yönetilmekteydi. Kush Krallığı, üç ayrı başkenti bulunmaktaydı: Kerma, Napata ve Meroe. Ayrıca her yerde piramitler inşa ettiler.

Nubai Piramitleri

M.Ö. 2600 – 300 yılları arasında yani yaklaşık 3000 yıl boyunca, bu üç başkentte 250’den fazla piramit inşa edilmiştir. Mısır piramitleri gibi, bunlar Nubian hükümdarlar ve aileleri için mezar odaları olarak kullanılıyordu. El-Kurru’daki kraliyet mezarlığı tartışmasız en ünlü yerdir. Bu mezarlar, Kashta, Shabaka ve Piye gibi önemli yöneticilerin mezarlarıdır.

Mısır ve Nubian piramitlerini ayırt etmek oldukça kolaydır. Bu piramitler uzun ve dardır.

Aztek Piramitleri

Ay Piramiti

Güney Amerika piramitleri aslında tanınmaktadır. Aztek ve Maya gibi birçok eski uygarlık şu an Meksika olarak bilinen bölgede çok büyük ve etkileyici yapılar inşa etmişlerdir. Bu bölgelere gelen turist sayısı son yıllarda büyük artış göstermektedir. Bir çok turist, dünyanın sonunu gösterdiği düşünülen meşhur Maya takvimini ziyaret ediyor.

Güneş Piramiti

Aztekler, en büyük piramitlerini Teotihuacan antik kentinde inşa ettiler. Burada dünyanın en büyük Aztek piramidi olan Güneş Piramidi’ni görebilirsiniz. Aztek piramitlerinin tasarımı oldukça farklıdır. Çok büyük temelleri vardır ancak çok yüksek değiller.

El Tepozteco’daki bu küçük piramit, Aztek tanrısı Tepoztecatl’a ithaf edilmiştir.

Çin Piramitleri

Qin Shi Huang’ın Mezar Höyüğü

Qin, Han ve Tang Hanedanları’ndan birçok eski Çin imparatoru, Çin’in dört bir yanında, özellikle de Luoyang ve Xi’an bölgelerinde bulunan piramitlere gömüldü. Bu piramitler, diğer örneklerden oldukça farklıdır çünkü aslında höyüklere benzeyen toprak kaplı yapılardır. Dış yüzeyleri, toprak, çim ve ağaçlarla kaplıdır, böylece yapılara değil de tepelere benzerler.

Maoling, İmparator Mezarı

En ünlü mezar, Qin Shi Huang’a ait olandır. M.Ö. 221 yılında çeşitli Çin topluluklarını bir araya getiren ve ayrıca Çin Seddi’ni inşa eden O’dur. Piramitten daha muhteşem olan şey aslında mezarının yakınındaki çukurlarda bulunan Terracotta Ordusu’dur.

Uzaktan Çin piramitlerinin görünümü

Bir başka önemli piramit, Han İmparatoru Wu’nun mezarı Maoling’tir. Shaanxi Eyaletindeki Xingping’de bulunur ve 20’den fazla höyükten oluşan en büyük piramittir.

Qin’in mezarını koruyan terra cotta ordusu

Roma Piramitleri

Roma’nın merkezinde bir kavşakta bulunan Cestius Piramidi

Konu Piramitler olduğunda akla gelen son yer Avrupa’dır ancak Roma’nın ortasında oldukça etkileyici bir piramit var. Buna Cestius Piramidi adı verilir ve adı M.Ö. 12 civarıda  yapılmıştır.

İç kısımda bazı deformasyonlar var

Başlangıçta, şehir sınırları içinde mezarlara izin verilmediğinden, piramit şehir dışına yapılmıştı ama sonra Roma genişlemeye devam ettikçe, Cestius Piramidi şehrin içinde kaldı. Şehrin surlarına ile piramitin birleştirilmesi hasar görmesini engellemiştir.

2013’te piramiti restorasyon çalışmaları başlatıldı

KAYNAKLAR: 1

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

You May Also Like

Yaşam

İbrahim Tatlıses, Perihan Savaş’ı sabaha kadar dövdü Sinema oyuncusu Perihan Savaş, bir süre önce ayrıldığını açıkladığı sevgilisi İbrahim Tatlıses’ten dayak yediğini ve kaçırılıp alıkonulduğunu...

Magazin

İki kardeşin arasını evcil hayvanları açtı Semiramis Pekkan, evcil kedisi Fifi‘nin ablası Ajda Pekkan‘ın evcil beyaz faresi Cikcik‘i yemesinden ötürü, ayrı bir eve taşınıyor....

Galeriler

Mustafa Kemal Atatürk‘ün Renkli Fotoğrafları Mustafa Kemal Atatürk’ün Renkli Fotoğrafları KAYNAKLAR: 1

Yeşilçam

Türk Sineması’nın “ana”sı, dostlarına kırgın Türk Sineması’nın emektarı Aliye Rona zor günler yaşıyor. Jübile yapmak isteyen sanatçı, sinema dünyasının vefasızlığından yakınıyor. Türk Sineması’nın “çatık...

Copyright © 2020 Gazeteloji