Connect with us

Hi, what are you looking for?

Dünya

Pompei’nin Sessiz Çığlıkları: Vezüv Yanardağı

Pompei Antik Kenti Pompei İtalya’nın Napoli şehrinde bulunan, deniz kıyısında antik bir Roma şehridir ve Vezüv yanardağının da eteklerindedir. Tahminlere göre bu şehir M.Ö 5000li yıllarda kurulmuştur.   Pompei bir liman kentiydi ve ticarette oldukça gelişmişti. İtalya’nın soylu ve zengin kişilerinin yaşadığı şehirde eğlenceye oldukça önem verilmekteydi. Şehrin güzelliği, insanların zenginliği ve eğlencenin dışında; sapkınlık, […]

Pompei Antik Kenti

Pompei İtalya’nın Napoli şehrinde bulunan, deniz kıyısında antik bir Roma şehridir ve Vezüv yanardağının da eteklerindedir. Tahminlere göre bu şehir M.Ö 5000li yıllarda kurulmuştur.


 


Pompei bir liman kentiydi ve ticarette oldukça gelişmişti. İtalya’nın soylu ve zengin kişilerinin yaşadığı şehirde eğlenceye oldukça önem verilmekteydi. Şehrin güzelliği, insanların zenginliği ve eğlencenin dışında; sapkınlık, fuhuş ve insanlık dışı olaylar da görülmekteydi. Geceleri vahşice yapılan dövüşler, adeta bir kumar ve eğlence merkezine dönüşen bu şehirde çok sık yapılmaktaydı. Pompei’yi öne çıkaran en önemli olay ise eşcinsellikti. Pompei’de yaşayan insanların sapkın cinsel birliktelikleri, ensest ilişkiler ahlaki yozlaşmanın hat safhada olduğunun göstergesiydi. Bütünüyle sapkınlıklarla dolu bir günah şehriydi. Günümüzde ise bunun örneğine dizilerde de rastlanmaktadır tıpkı Spartacus dizisindeki yaşam gibi…Bölgenin önemli yanardağı Vezüv M.Ö  24 Ağustos 79 da harekete geçti ve lav püskürmesi iki gün sürdü. Bir anda tüm şehir kül ve taş parçacıkları altında kaldı. Yanardağın patlaması o kadar şiddetliydi ki şehir 6 metre kadar lavlara gömüldü.


İnsanlar ve hayvanlar o an ne yapıyorlarsa o halleriyle taşlaştı.Patlama anında yayılan zehirli gazlar ölümleri tetikleyen etkenlerden biri oldu. Panik halindeki insanların bazıları limana doğru kaçtı, bazıları ise evlerine. Kimileri ise yaşadıkları şok nedeniyle oldukları yerde kalakaldılar. Evlerine kaçan insanların kurtulma olasılığı maalesef yoktu.


Bu facia sonucunda yaklaşık 20.000 kişi hayatını kaybetmiştir. Ünlü etnoğraf Carlo Giardano Pompei felaketini şöyle anlatmaktadır: ”O gün öğle vakti, volkanın ağzından aniden yükselen bir kül bulutu, bir kaç saat içinde bütün Pompei’yi kaplamıştı. Böylece şehir, çok uzun bir sessizlik dönemine girdi. Burada yaşayan binlerce insanın, tehlikenin bu kadar yakınında oldukları halde gafil avlanmış olmaları, o tarihlerde Vezüvün bambaşka bir manzara altında olmasından ileri gelmiştir”


 
 

Yaşanan felaketten sonra üç gün boyunca şehrin üstüne siyah küller yağmaya devam etti. Geride kalan ise yok olmuş bir şehir ve sessizliğe bürünen taşlaşmış insanlardı.18 yy’da bir köylünün tesadüfen bulduğu bu antik kent, 19.yy’da arkeolaglar tarafından yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkmıştır.


Kazılar sırasında yerde farkedilen boşuklara çimento dökülmüştür ve çıkan kalıplar insanların,hayvanların taşlaşmış görüntüsünü somutlaştırmıştır.

Günümüzde ise bu bulgular Napoli müzesindedir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

You May Also Like

Yaşam

İbrahim Tatlıses, Perihan Savaş’ı sabaha kadar dövdü Sinema oyuncusu Perihan Savaş, bir süre önce ayrıldığını açıkladığı sevgilisi İbrahim Tatlıses’ten dayak yediğini ve kaçırılıp alıkonulduğunu...

Magazin

İki kardeşin arasını evcil hayvanları açtı Semiramis Pekkan, evcil kedisi Fifi‘nin ablası Ajda Pekkan‘ın evcil beyaz faresi Cikcik‘i yemesinden ötürü, ayrı bir eve taşınıyor....

Yeşilçam

Türk Sineması’nın “ana”sı, dostlarına kırgın Türk Sineması’nın emektarı Aliye Rona zor günler yaşıyor. Jübile yapmak isteyen sanatçı, sinema dünyasının vefasızlığından yakınıyor. Türk Sineması’nın “çatık...

Galeriler

Mustafa Kemal Atatürk‘ün Renkli Fotoğrafları Mustafa Kemal Atatürk’ün Renkli Fotoğrafları KAYNAKLAR: 1

Copyright © 2020 Gazeteloji