Connect with us

Hi, what are you looking for?

Spor

Naim Süleymanoğlu 42. Dünya Rekorunu Kırdı

Süpersin Naim İstanbul’da düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda, sakat olduğu için kendini fazla zorlamak istemeyen şampiyon haltercimiz Naim Süleymanoğlu, dün bu durumdan yararlanarak kendisini geçmek isteyen Yunanlı rakibini ezdi. Naim Süleymanoğlu şampiyonada sakat sakat yarıştı. Koparmada 147,5 kilo ile dünya rekoru kıran Naim, silkmeye 177,5 kilo ile başladı. Silkmedeki ikinci hakkında Yunanlı Leonidis, 180,5 kiloyla dünya …

Süpersin Naim

İstanbul’da düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda, sakat olduğu için kendini fazla zorlamak istemeyen şampiyon haltercimiz Naim Süleymanoğlu, dün bu durumdan yararlanarak kendisini geçmek isteyen Yunanlı rakibini ezdi.

Naim Süleymanoğlu şampiyonada sakat sakat yarıştı. Koparmada 147,5 kilo ile dünya rekoru kıran Naim, silkmeye 177,5 kilo ile başladı. Silkmedeki ikinci hakkında Yunanlı Leonidis, 180,5 kiloyla dünya rekoru kırdı. Naim de bunun üzerine 181 kiloyu kaldırdı. Daha sonra 182,5 kiloyu da geçen haltercimiz, koparma, silkme ve toplamda 5 dünya rekoru kırıp, 3 altın madalya kazandı.

Naim Süleymanoğlu, hayatının en zor yarışlarından birisini çıkartmasına karşın, bir kez daha dünyanın en büyüğü olduğunu kırdığı 5 rekor ve kazandığı 3 altın madalya ile ilan etti. Sakatlığı nedeniyle iki haftadır idman yapamayan Süleymanoğlu, Yunanlı Leonidis’in kırdığı iki dünya rekoruna karşın rakibini mükemmel bir taktikle alt etti.

64 kiloda koparmaya rahat başlayan milli haltercimiz, ilk hakkında 142,5 kiloyu, ikinci hakkında 145 kiloyu rahatça kaldırdı.

Taktik savaşı

Naim, Yunanlı Leonidis 146,5’ta başarılı olunca zorunlu olarak 147,5 kiloya girdi ve hem altın madalyayı kazandı hem de dünya rekoru kırdı. Süleymanoğlu silkmeye 177,5 kilo ile başladı. Leonidis ikinci hakkında 180,5 kiloyla dünya rekoru kırınca, Naim 181 kiloyu denedi ve başardı. Leonidis’in dünya rekorunu birkaç dakika içinde tarihe gömdü.

 

Daha sonra spor hayatının en riskli kararını veren Süleymanoğlu son hakkında 182,5 kiloyu kaldırınca Leonidis 185 kiloyu denedi ama başarılı olamadı. Toplamda 325 kiloda kalan Leonidis’i, 330 kilo ile geçen Naim Süleymanoğlu, 5 dünya rekorunu birden kırarak Dünya Halter Şampiyonası’nda 3 altın madalya daha kazandı. Macar Czanka ise 312,5 kilo ile üçüncü oldu. Aynı kiloda mücadele eden diğer milli haltercimiz Mücahit Yağcı, toplamda 302,5 kilo ile altıncı olabildi.

21 Kasım 1994 – Hürriyet

Kısaca Naim Süleymanoğlu kimdir?

23 Ocak 1967 tarihinde Bulgaristan’da dünyaya gelen “Cep Herkülü” lakabıyla bilinen Naim Süleymanoğlu, haltere 1977 senesinde, henüz 7 yaşındayken başlamıştır. 15 yaşındayken, Brezilya’da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda, 52 kiloda yarışarak iki altın madalya kazanarak profesyonel kariyerine muhteşem bir başlangıç yapmıştır. 16 yaşındayken kırdığı iki dünya rekoru ile, halter tarihinde dünyanın en genç rekortmeni ünvanını almıştır.

Kariyeri boyunca, 3 Olimpiyat şampiyonluğu, 7 dünya şampiyonluğu ve altı Avrupa şampiyonluğu kazanan Naim Süleymanoğlu, toplam 46 kere dünya rekoru kırmıştır. 1984 yılında (henüz 16 yaşındayken), ağırlığının 3 katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçmiştir.

1984, 1985 ve 1986 senelerinde “dünyanın en iyi haltercisi” seçilen Naim Süleymanoğlu, 1992 senesinde ise “dünyanın en iyi sporcusu” seçilmiştir.

Naim Süleymanoğlu, 18 Kasım 2017 tarihinde karaciğer yetmezliği nedeniyle 50 yaşındayken yaşamını yitirmiştir. Yukarıdaki 1994 tarihli haberde görüldüğü üzere kıyasıya yarıştığı rakibi Yunanlı Leonidis, onu Türk Bayrağı’na sarılı tabutunu öperek son yolculuğuna uğurlamıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

You May Also Like

Yaşam

İbrahim Tatlıses, Perihan Savaş’ı sabaha kadar dövdü Sinema oyuncusu Perihan Savaş, bir süre önce ayrıldığını açıkladığı sevgilisi İbrahim Tatlıses’ten dayak yediğini ve kaçırılıp alıkonulduğunu...

Magazin

İki kardeşin arasını evcil hayvanları açtı Semiramis Pekkan, evcil kedisi Fifi‘nin ablası Ajda Pekkan‘ın evcil beyaz faresi Cikcik‘i yemesinden ötürü, ayrı bir eve taşınıyor....

Yeşilçam

Türk Sineması’nın “ana”sı, dostlarına kırgın Türk Sineması’nın emektarı Aliye Rona zor günler yaşıyor. Jübile yapmak isteyen sanatçı, sinema dünyasının vefasızlığından yakınıyor. Türk Sineması’nın “çatık...

Galeriler

Mustafa Kemal Atatürk‘ün Renkli Fotoğrafları Mustafa Kemal Atatürk’ün Renkli Fotoğrafları KAYNAKLAR: 1

Copyright © 2020 Gazeteloji