Connect with us

Hi, what are you looking for?

Dünya

Eski ve Yakın Tarihten Bazı Nesli Tükenmiş Hayvanlar

Dünya en az beş kez toplu şekilde canlıların neslinin tükendiğine şahit oldu. Kabaca 180 milyon yıl önce olan dinozorların da yok olduğu, felaket olarak anılan Büyük Yok Oluş (The Great Dying) sonrasında Dünya canlı çeşitliliğinin % 90’ı kayboldu. Suçlu? Gezegenin aşırı ısınmasıydı. Peki bu felaketlerden altıncısı yaşanmak üzere mi? Bilim adamları son araştırmalara göre canlı çeşitliliğinin yok olma hızının en üst seviyelere çıktığı söylüyor. İşte bazı nesli tükenmiş hayvanlar…

Dünya en az beş kez toplu şekilde canlıların neslinin tükendiğine şahit oldu. Kabaca 180 milyon yıl önce olan dinozorların da yok olduğu, felaket olarak anılan Büyük Yok Oluş (The Great Dying) sonrasında Dünya canlı çeşitliliğinin % 90’ı kayboldu. Suçlu? Gezegenin aşırı ısınmasıydı. Peki bu felaketlerden altıncısı yaşanmak üzere mi? Bilim adamları son araştırmalara göre canlı çeşitliliğinin yok olma hızının en üst seviyelere çıktığı söylüyor. İşte bazı nesli tükenmiş hayvanlar…

İşte bazı nesli tükenmiş hayvanlar…

Vahşi Suriye Eşeği

Vahşi Suriye eşeğini evcilleştirmenin imkansız olduğu biliniyordu, güzellik ve güç bakımında safkan atlarla karşılaştırılırdı. Suriye, Filistin, İsrail, Türkiye, Ürdün, Suudi Arabistan ve Irak’ta yaşadıkları biliniyor. Bilinen son örneği 1927 yılında vurularak öldürüldü.

Tüylü Gergedan

Tüylü gergedan, Pleistosen döneminde Avrupa ve kuzey Asya’da yaygındı ve son buzul dönemde yaşadı. Tüylü mamutlarla birlikteydiler ve bilinen en eski fosil olan Tibet Platosu’nda 2011 yılında keşfedildi.

Toolache Kangurusu

Toolache kangurusu güneydoğu Avustralya ve güneybatı Victoria’da yaşıyordu. Sosyal canlılardı ve gruplar halinde yaşadılar. Hayvanın farklı renkleri, mevsimsel olarak değişen (veya bireye bağlı olarak değişen) benzersiz dokulu kürklerden oluşuyordu.

Tecopa Balığı

Bu küçük, ısıya dayanıklı yavru balıklar Kaliforniya’daki Mojave Çölü’ndeki sıcak su kaynaklarına endemiktir. Buzul çağından bu yana, habitat değişiklikleri ve yerli olmayan türlerin tanıtılması yaklaşık 1970 yılında neslinin tükenmesine yol açmıştı. Tecopa yavru balığı, insanın dışında attığı hemen hemen her şeye adapte olmuş Tecopa yavru balığı.

Tazmanya Kaplanı

Tazmanya kaplanları, modern zamanların bilinen en büyük etçil kesimiydi, ancak 20. yüzyılda soyları tükendi. Bu utangaç hayvan, her iki cinsiyette de kese sahibi olan iki diğer hayvandan biriydi (diğeri su opossum’du). Onlar Avustralya, Tazmanya ve Yeni Gine’ye özgüydiler.

Sivatherium

Afrika boyunca Hindistan alt kıtasına, sivatherium giganteum’a kadar uzanan soyu tükenmiş bir zürafa cinsi bilinen en büyük zürafa ve muhtemelen tüm zamanların en büyük ruminantıdır. Kalıntıları MÖ 1000.000 yıllarına kadar uzanan Himalaya eteklerinde toplanmıştır.

Saint Lucia Pirinç Faresi

Saint Lucia devi pirinç faresi, doğu Karayipler’deki Saint Lucia adasında yaşıyordu. İnce pençeleri olan küçük bir kedinin büyüklüğüydü. Muhtemelen ondokuzuncu yüzyılın son yarısında, son kayıt 1881’den itibaren tükenmiştir.

Rus İzci Köpeği

Rus izci, hayatta kalan en yakın soyundan Golden Retriever olan istisnai bir akıl ile yerli bir dağ köpeği cinsiydi. O kadar akıllı ve yetenekliydi ki (efsane) insanın yardımı olmadan aylarca kendisini ve sürüsünü canlı tutabilir.

Rocky Dağı Çekirgeleri

Rocky Mountain çekirgeleri, 19. yüzyılın sonuna kadar batı Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’nın bazı bölgelerine kadar uzanıyordu. 1875’te kaydedilen ve 12 milyardan fazla olan ve kabaca Kaliforniya büyüklüğünde bir alanı kapsayan bir sürü vardı – bu şaşırtıcı bir durum çünkü canlı bir çekirgenin son görüntüsü 1902’de 27 yıl sonraydı.

Quagga

Quagga, Güney Afrika’da 19. yüzyıla kadar yaşayan ova zebralarının soyu tükenmiş bir alt türüdür. Adı, “kwa-ha-ha” gibi seslenen çağrısından türemiştir. Bu, bu türün bilinen tek fotoğrafıdır.

Porto Riko Hutia

Porto Rikolu hutia, bir zamanlar Dominik Cumhuriyeti, Haiti ve Porto Riko’da bulunan tükenmiş bir kemirgen türüdür. Onlar Amerikalılar için yıllarca hayati bir gıda kaynağıydı. Kristof Kolomb ve mürettebatının varışta türleri yediğine inanılıyor, ancak 19. ya da 20. yüzyılın başlarında soyları tükendi. (Fotoğraf çok yakından ilişkili canlı türlerindendir.)

Pirene Dağ Keçisi

Pirene dağ keçisi İber Yarımadası’nın yerlileriydi ve 2000 yılının Ocak ayında soyu tükendi. Ancak, bilim onları klonlamaya çalışıyor. Yaşayan bir örnek 2003 yılında doğdu, ancak birkaç dakika sonra akciğer defekti nedeniyle öldü.

Pinta Adası Kaplumbağası

Pinta Adası kaplumbağalarının çoğu, 19. yüzyılın sonlarına doğru avlanma nedeniyle Ekvador’dan silinmişti – ve soyları tükendi. Bu, 1971’de adada bekar bir erkek bulunana kadar. Lonesome George adındaki kaplumbağayı diğer türlerle eşleştirmek için çaba gösterildi, ancak canlı yumurta üretilmedi. Yalnız George 24 Haziran 2012’de öldü.

Pentecopterus

Pentecopterous, 467.3 milyon yıl kadar erken bir tarihte Orta Ordovisyen döneminden bilinen soyu tükenmiş bir eurypterid cinsidir (veya “deniz akrepi”). Ayrıca, altı fit uzunluğunda kaydedilen en büyük eklembacaklılardan biriydi.

Opabinia

Opabinia, Kanada’daki British Columbia’daki Orta Kambriyen Burgess Shale Lagerstätte’de bulunan bir kök grubu eklembacaklıydı. Kafa olağandışı özellikler gösterir: beş göz, başın altında bir ağız ve geriye dönük ve muhtemelen yiyeceği ağzına geçiren bir hortum.

Küçük Bilby

Sevimli küçük bilby, Orta Avustralya’nın çöllerinde yaşadı ve 1960’lardan bu yana soyu tükenmiş olduğunu düşünüyor. Genç bir tavşanın büyüklüğüne ulaşan bu memeli çok uzun bir kuyruğa sahipti – toplam kafa ve vücut uzunluğunun yaklaşık% 70’ini ölçüyordu.

Koala Lemur

Koala Lemurlar, Megaladapidae familyasına ait soyu tükenmiş bir cinstir. Bir zamanlar Madagaskar adasında yaşarlardı, ancak habitat parçalanması ve ormansızlaşma nedeniyle 500 yıldan beri nesli tükendi.

Kısa Yüzlü Kanguru

Kısa yüzlü kanguru (procoptodon), Pleistosen dönemi sırasında Avustralya’da yaşayan bir cinstir. Onlar yaklaşık altı buçuk fit ayakta ve yaklaşık 500 lb ağırlığındaki en büyük bilinen kanguru vardı.

Karayip Foku

Karayip keşiş mührü şimdi gitmiş olan Karayiplere özgü bir türdü. Sızdırmaz yağların aşırı avlanması ve gıda kaynaklarının aşırı avlanmaları onların ölümü için kilit öneme sahipti ve resmi olarak 1994 yılında

Kanguru Çöl Faresi

Orta Avustralya’nın çöl bölgelerinden gelen bu küçük, sıçrayan kesecik, 1840’ların başlarında keşfedildi – ve sonraki 90 yıl boyunca kaydedilmedi. Daha sonra türler 1931’de yeniden keşfedildi, ancak bu son koloni de öldü; 2011 yılında bildirilen bir çöl faresi kanguru yuvasının görülmesi, kullanılabilir DNA vermedi.

Kafkas Bufalosu

17. yüzyılda, Kafkas bilgeliği hala Doğu Avrupa’nın Kafkas Dağları’nın geniş bir bölgesini doldurdu. Ancak insanları ve kaçak avcıları ele geçirmek onların çöküşünü beraberinde getirecektir. 1927’ye gelindiğinde, son iki Kafkas aklı gitmişti.

Josephoartigasia Monesi

Josephoartigasia Monesi, dört ila iki milyon yıl önce günümüz Uruguay’da yaşayan dev bir kemirgen fosilidir. Bilinen en büyük kemirgenin, yaklaşık 3 feet uzunluğunda ve yaklaşık beş feet yüksekliğinde olduğu düşünülmektedir. Hayvan bir ton ağırlığında ve vejeteryandı.

Japon Honshū Kurdu

Japon Honshū kurdu, gri kurtun soyu tükenmiş bir alt türüdür; Bir zamanlar Honshū, Şikoku ve Kyūshū adalarına özgüdür. Son geçerli örnekler 1905’te Higashi-Yoshino köyünde kaydedildi – ancak yalnızca yabani köpek olduğu ortaya çıkan aldatmacalar vardı.

İrlanda Geyiği

Devasa ve görkemli İrlanda geyiği, Dünya’yı dolaşan en büyük geyiklerden biriydi. Türlerin en son kalıntıları, Sibirya’da yaklaşık 7.700 yıl öncesine kadar tarihlenen karbondur.

Fil Kuşu

880 pound’a kadar çıkan fil kuşu, 1000 yıl önce soyu tükeninceye kadar dünyanın en büyük kuşlarından biriydi. Bir filin büyüklüğü olarak adlandırılmamıştı, ancak bir bebeği taşıyacak kadar büyüktü.

Dev Galliwasp

Jamaika devi galliwasp, Anguidae ailesinde bir kertenkele türü idi. Jamaika’ya özgü bir şeydi ve en son 1840 yılında kaydedildi. Muhtemelen mongoos tarafından imha edildiği için, şimdi soyu tükenmiş olduğu düşünülüyor.

Deniz Vizonu

Deniz kıyıları Kuzey Amerika’nın doğu kıyısında yaşadı ve 1903’ten beri soyları tükendi. Avlanan kürklü tüccarlar, deniz vizonuna su sansarı, kırmızı su samuru ve balıkçı kedisi gibi çeşitli isimler verdiler. (Yakından ilişkili American Mink fotoğrafı.)

Deniz İneği

Stellar’ın deniz ineği, kuzey Pasifik okyanusunun kıyı bölgelerinde, sazlıklarla beslendiği sığ bölgelerde yaşadı. Bu evcil memeli, eti, yağı ve derisi ile avlandıktan sonra 1768’de nesli tükenmiştir.

Delcourts Dev Gecko

Delcourt’un dev kertenkelesi bilinen tüm kertenkelelerin en büyüğüydü – havalandırma ucu uzunluğu 14,6 inç ve toplam uzunluğu en az 23,6 inçti. Muhtemelen Yeni Zelanda için endemikti ve buna kawekaweau adı da verildi. Bu hayvanlardan birini canlı gören birisinin tek belgelenmiş raporu 1870’de Māori şefi tarafından yapıldı.

Deinotherium

Antik Yunanca kelimesinden ‘korkunç canavar’ kelimesinden türetilmiş bir isim ile deinotherium, Erken Pleistosen’e kadar hayatta kalan günümüz fillerinin büyük bir tarih öncesi akrabasıydı. Gündelik fillere benziyordu, alt çeneye tutturulmuş aşağı doğru kıvrık dişler hariç.

Carolina Muhabbet Kuşu

Bilinen son Carolina muhabbeti 1918’de Cincinnati Hayvanat Bahçesi’nde esaret altında öldü ve türleri 1939’da soyu tükenmiş olarak ilan edildi. Carolina muhabbet kuşları muhtemelen zehirliydi – görünüşe göre kediler onları yemekten öldüler.

Camelop Devesi

Camelops, soyu tükenmiş bir deve cinsidir ve bir zamanlar Pleistosen sonunda yaklaşık 10.000 yıl önce ortadan kaybolan batı Amerika’yı dolaşmıştır. Camelops’in soyunun tükenmesi, yerli atların, mastodonların ve diğer deve kuşlarının da öldüğü, muhtemelen küresel iklim değişikliğinden ve Clovis halkının avlanmasından kaynaklandığı daha büyük bir Kuzey Amerika ölümü sürecinin bir parçasıydı.

Büyük Tembel Lemur

Büyük tembel lemurunun Madagaskar’da yaşadığı ve yaklaşık 500 yıl önce soyu tükenmiş olduğu düşünülmektedir. Yavaş hareket kabiliyetleri muhtemelen onları yiyecek için tüketen ve kemikleri alet olarak kullanan insan avcıları için kolay bir hedef haline getirdi.

Büyük Auk Pengueni

Büyük Auk uçamayan bir kuştu ve muhtemelen orijinal ‘penguen’ idi. Dünyada canlı görülen son çift 1844’te İzlanda’nın Eldey adasında yakalandı ve boğuldu.

Altın Kurbağa

Altın kurbağa bir zamanlar Kosta Rika’nın küçük bir bölgesinde bol miktarda bulunurdu. Kurbağanın ana habitatı, Brillante adında soğuk ve ıslak bir sırttaydı – 1500’ü 1972’den beri ürüyordu. Ancak, belgelenen son çiftleşme bölümü 1987 yılının Nisan ayında gerçekleşti ve şimdi hepsi gitti.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

You May Also Like

Yaşam

İbrahim Tatlıses, Perihan Savaş’ı sabaha kadar dövdü Sinema oyuncusu Perihan Savaş, bir süre önce ayrıldığını açıkladığı sevgilisi İbrahim Tatlıses’ten dayak yediğini ve kaçırılıp alıkonulduğunu...

Magazin

İki kardeşin arasını evcil hayvanları açtı Semiramis Pekkan, evcil kedisi Fifi‘nin ablası Ajda Pekkan‘ın evcil beyaz faresi Cikcik‘i yemesinden ötürü, ayrı bir eve taşınıyor....

Galeriler

Mustafa Kemal Atatürk‘ün Renkli Fotoğrafları Mustafa Kemal Atatürk’ün Renkli Fotoğrafları KAYNAKLAR: 1

Yeşilçam

Türk Sineması’nın “ana”sı, dostlarına kırgın Türk Sineması’nın emektarı Aliye Rona zor günler yaşıyor. Jübile yapmak isteyen sanatçı, sinema dünyasının vefasızlığından yakınıyor. Türk Sineması’nın “çatık...

Copyright © 2020 Gazeteloji